8. Malatya Film Festivali

Medya sponsoru olduğumuz 8. Malatya Film Festivali, 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı Malatya Valisi ve Festival Onursal
Başkanı Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hacı Uğur Polat, Festival Direktörü Suat Köçer, Yeşilyurt Bld. Bşk. ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Çınar, Battalgazi Bld. Bşk. ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmet Kızılay, Ulusal Jüri Başkanı Reis Çelik, Uluslararası Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan, Uluslararası Program Direktörü Yusuf Bahar, Malatya Film Platformu Direktörü Belkıs Bayrak ve oyuncu Şerif Sezer’in katılımı ile gerçekleşti.
 
ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1-Borç – Debt – Vuslat Saraçoğlu
2-Aydede- Road To The Moon – Abdurrahman Öner
3-Son Çıkış - Siren’s Call – Ramin Matin
4-İçerdekiler- Insiders – Hüseyin Karabey
5-Halef-Halef – Murat Düzgünoğlu
6-Güvercin- The Pigeon – Banu Sıvacı
7-Meleklerin Koruyucusu-Guardian of Angels – Ensar Altay
8-Dört Köşeli Üçgen- Four Cornered Triangle – Mehmet Güreli
9-Kardeşler- Brothers – Ömür Atay
10-Anons- The Announcement – Mahmut Fazıl Coşkun
11-Sükut Evi-House of Serenity – Cafer Özgül
12-Çınar-Plane Tree – Mustafa Karadeniz
13-Güvercin Hırsızları- The Pigeon Thieves – Osman Nail Doğan
 
ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1- Kimse Elimi Tutmasın – Cenk Ertürk – Kurmaca
2- Pantolon – Tahsin Özmen – Kurmaca
3- Her Şey Yolunda – Metehan Şerefoğlu – Kurmaca
4- İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar – Hamza Uysal –
Animasyon
5- Balık Kraker – Yiğit Evgar – Kurmaca
6- Hikayeci – Anıl Gündoğan – Kurmaca
7- Boşluk – Elif Eda – Kurmaca
8- Görüşme – Vehbi Bozdağ – Kurmaca
9- Sonsuz – Murat Çetinkaya – Kurmaca
10- Sen Adam Mısın – Alihan Erbaş, Harun Köybaşı – Belgesel
 
ULUSLARARASI UZUN METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1- AGA - Milko Lazarov – Bulgaritan/Almanya
2- AN IMPOSSIBLY SMALL OBJECT (Aşırı Küçük bir Nesne ) -
David Verbeek – Tayvan/Hollanda/Hırvatistan
3- HAPPY BIRTHDAY (Doğum Günün Kutlu Olsun) - Christos
Georgiou – Yunanistan/Almanya/Fransa
4- IN SİLENCE (Sessizlikte) - Ardak Amirkulov – Kazakistan
5- LAST CHİLD (Son Çocuk) - Shin Dong-Seok – Güney Kore
6- SULEİMAN MOUNTAİN (Süleyman Dağı) - Elizaveta Stishova –
Kırgızistan
7- ORANGE DAYS (Turunç Günleri) - Arash Lahooti – İran
8- VOLCANO (Volkan) - Roman Bundachuk – Ukrayna/Almanya
9- SUMMER SURVİVORS (Yazdan Kalanlar) - Marija Kavtaradze –
Litvanya
10- THE LOAD (Yük) - Ognjen Glavonic –
Sırbistan/Fransa/Hırvatistan
11- ANONS (The Announcement) – Mahmut Fazıl Coşkun –
Türkiye/Bulgaristan
12- MELEKLERİN KORUYUCUSU – Ensar Altay – Türkiye
ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMA FİLMLERİ
1- Red Velvet – Mahmoud Samir/ Youssef Mahmoud – Mısır –
Kurmaca
2- The Teacher – Maxim Elagin – Rusya – Kurmaca
3- Sallakh – İspanya – Rasoul Iranzaf Aghamırlu – İran – Kurmaca
4- Zacarias – Violeta Trincado – İspanya
5- Short – Ruslan Aghazadeh – Azerbaycan
 
MALATYA FİLM PLATFORMU FİNALİSTLERİ:
 
TRT ÖN ALIM DESTEĞİ FİNALİSTELERİ
1- Anadolu Leoparı – Yön: Emre Kayiş - Yap: Olena Yershova Yıldız
2- Bir Düş Gördüm – Yön/Yap: Murat Çeri
3- Çok Süper Bi Şey – Yön: Sinan Sertel – Yap: Turgay Şahin
4- İstanbul’un Kayıp Rüya’sı – Yön/Yap: Cengis Asiltürk
5- Maskeler – Yön/Yap: Nuri Cihan Özdoğan
6- Yedinci Ocak – Yön: Haydar Şişman – Yap: Ümran Safter
 
ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ FİNALİSTLERİ
1- Ali’nin Tabiatı – Yön: Levent Çetin – Yap: Canol Balkaya
2- Aralık – Yön: Selman Nacar – Yap: Burak Çevik
3- Havuz – Yön/Yap: Aydın Orak
4- Kusur – Yön: Özkan Çelik – Yap: Neslihan Bilgin Çelik
5- Melek – Yön/Yap: Mesut Ceylan
6- Umut – Yön: Orhan İnce – Yap: Burak Kanısıcak
7- Üç Arkadaş – Yön: Nursen Çetin Köreken – Yap: Ümit Köreken
 
TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ FİNALE KALAN PROJELER
1- Kar, Kış, Kıyamet – Ali Kışlar
2- Ayna – Alican Durbaş / Murat Öngel
3- Düğün Fotoğrafı – Cemalettin Baş
4- Masalların Hikayesi – Mahsum Taşkın / İrfan Türfent
5- Fıstıkçı Şahap – Kürşat Güngör Sağlam
6- Tapınak – Büke Akşehirli / Murat Uğurlu
7- Gece Babamızı Ararken – Alkım Özmen
8- Cinayet – Mehmet Mahsum Akyel / Ferhat Gezenler
9- Zemberek – Recep Çavdar
10- Kendini Gömen Adam – Enes Erbay / Nergiz Erbay
11- Dima – Celal Yücel Tombul
12- Yavru Karınca – Onur Yağız / Derya Uğurlar
 
ULUSAL UZUN METRAJ PANORAMA
1- Suç Unsuru – Süleyman Arda Eminçe
2- Beyaz Hüzün: Sarıkamış – Kenan Korkmaz
3- Arada – Mu Tunç
4- Bırakın Çocuk Oynasın – Atalay Taşdiken
5- Fındıktan sonra – Ercan Kesal
6- Karadeniz’in Yalnız Nineleri – Kaan Atilla Taşkın
7- Annemin Sinemaları –Cansel Karacan
8- Osmanlı’dan Günümüze Hamallar – Aydın Bağardı
9- Ukde Muhammet Benek-Erol Onur/Filmoran
 
ULUSAL KISA METRAJ PANORAMA
1- Naftalin – Muhammed Furkan Daşbilek – Kurmaca
2- Karton Kutu – Merve Çirişoğlu – Animasyon
3- Aya – Saif Hamad – Kurmaca
4- Misafir – Orhan Dede – Belgesel
5- İlmek – Süheyla Arıkan – Kurmaca
6- İstasyon – Serdar Çotuk – Animasyon
7- Farah – Oktay Alkan - Kurmaca
 
ULUSLARARASI PANORAMA
1- A Road (Yol)– Kalvira Akchalova – Kırgızistan – Kurmaca
2- Dark Night (Karanlık Gece)– Ivan Plechev – Rusya – Kurmaca
3- Labor (Doğum Sancısı)– Cecilia Albertini – İtalya/Amerika –
Kurmaca
4- Heyvan (Hayvan)– Behram Ark – İran – Kurmaca
5- Melodi – Michael Kam – Singapur – Kurmaca
6- Space Mountain (Uzay Dağı)– Victor Nores – İspanya - Kurmaca
 
ULUSAL UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Reis Çelik (Jüri Başkanı)
Şerif Sezer
Gökhan Tiryaki
Ali Aga
Haluk Piyes
 
ULUSAL KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Emre Konuk – Yönetmen- Görüntü Yönetmeni
Ömer Sevimli – Sinema Programcısı
Tuba Özden Deniz – Sinema Yazarı
Natali Yeres – Sanat Yönetmeni
Neslihan Atagül Doğulu – Oyuncu
 
ULUSALARARASI UZUN METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Nuri Bilge Ceylan – Türkiye – Yönetmen (Jüri Başkanı)
Vernice Klier –Fransa/ABD – Oyuncu Koçu/Akademisyen
Giulia Achilli – İtalya – Yapımcı/Yönetmen
Ivana Roscic – Hırvatistan – Oyuncu/Yönetmen
ULUSLARARASI KISA METRAJ YARIŞMASI JÜRİ ÜYELERİ
Amir Masoud Soheli – Festival Direktörü/Yapımcı
Mehmet Bahadır Er – Yönetmen
Lina Bokhary – Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Departman Direktörü
 
MALATYA FİLM PLATFORMU JÜRİ ÜYELERİ
 
TRT ÖN ALIM DESTEĞİ VE ERTEM EĞİLMEZ AİLE FİLMLERİ
JÜRİSİ
Faruk Güven - TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü
İpek Tuzcuoğlu – Oyuncu
Murat Saraçoğlu – Yönetmen
Öktem Başol – Senaryo Danışmanı / Akademisyen
Sermin Çakmak Afşin – Yapımcı / Danışman
 
TRT KISA FİLM YAPIM DESTEĞİ JÜRİSİ
Ahmet Okur – Yapımcı/Yönetmen
Faruk Güven – TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü
Şükrü Sim – Akedemisyen
 
ULUSLARARASI PLATFORM JÜRİSİ
Mesut Uçakan – Türkiye/Senarist/Yönetmen
Mohammad Attebai – İran –Yapımcı
Orxan Fikretoglu – Azerbaycan – Yazar/Senarist/Yönetmen
 
FİLM YÖN JÜRİSİ
Mehmet Eryılmaz
Nisan Akman
Aydın Sayman
SİYAD Jürisi:
Metin Gönen
Okan Arpaç
Barış Saydam
 
FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERi
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin
katkılarıyla, 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek
Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülleri” bu yıl usta
oyuncular Şener Şen ve Perran Kutman ile usta yönetmen Osman
Sınav’a verilirken, “Sinema Emek Ödülü” makyaj sanatçısı Derya
Ergün’e, Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları
sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film Yönetim Kurulu Başkanı Cemal
Okan’a verilecek.
  
FESTİVAL AFİŞ VE TEMASI
 
“SİNEMA UZAKLARI YAKIN EDER” TURNA KUŞU
“Sinema sınırları, imkânsızlıkları, farklılıkları aşıp, halkları buluşturan
bir sanattır” diyen Suat Köçer, bu anlayışla, Anadolu halk kültürünün
çok önemli figürlerinden olan ve duyguların ulağı olarak sembolize
edilen turnayı festival afişinde kullandıklarını söyledi. Masallardan
destanlara, türkülerden şiirlere kadar halk edebiyatında geniş yer
bulan ve sevgisi nesilden nesile aktarılan turnanın tasavvuf ve
Anadolu’daki farklı inanış ve disiplinlerde de ayrı bir önemi
bulunduğunu hatırlatan Köçer, aynı zamanda göçmen bir kuş olan
turnayı, dünyanın dört bir yanında insanları benzer duygular etrafında
buluşturan sinemanın birleştirici gücüne vurgu yapan bir sembol
olarak tanımlamaya çalıştıklarını söyledi.

Detaylı bilgi için 

https://malatyafilmfest.org.tr/